Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-settings.php on line 520

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-settings.php on line 535

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-settings.php on line 542

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-settings.php on line 578

Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-settings.php on line 18

Strict Standards: Declaration of Walker_Page::start_lvl() should be compatible with Walker::start_lvl(&$output) in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/classes.php on line 1199

Strict Standards: Declaration of Walker_Page::end_lvl() should be compatible with Walker::end_lvl(&$output) in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/classes.php on line 1199

Strict Standards: Declaration of Walker_Page::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/classes.php on line 1199

Strict Standards: Declaration of Walker_Page::end_el() should be compatible with Walker::end_el(&$output) in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/classes.php on line 1199

Strict Standards: Declaration of Walker_PageDropdown::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/classes.php on line 1244

Strict Standards: Declaration of Walker_Category::start_lvl() should be compatible with Walker::start_lvl(&$output) in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/classes.php on line 1391

Strict Standards: Declaration of Walker_Category::end_lvl() should be compatible with Walker::end_lvl(&$output) in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/classes.php on line 1391

Strict Standards: Declaration of Walker_Category::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/classes.php on line 1391

Strict Standards: Declaration of Walker_Category::end_el() should be compatible with Walker::end_el(&$output) in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/classes.php on line 1391

Strict Standards: Declaration of Walker_CategoryDropdown::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/classes.php on line 1442

Strict Standards: Redefining already defined constructor for class wpdb in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 306

Strict Standards: Redefining already defined constructor for class WP_Object_Cache in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/cache.php on line 431

Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_lvl() should be compatible with Walker::start_lvl(&$output) in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1266

Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_lvl() should be compatible with Walker::end_lvl(&$output) in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1266

Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::start_el() should be compatible with Walker::start_el(&$output) in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1266

Strict Standards: Declaration of Walker_Comment::end_el() should be compatible with Walker::end_el(&$output) in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1266

Strict Standards: Redefining already defined constructor for class WP_Dependencies in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/class.wp-dependencies.php on line 31

Strict Standards: Redefining already defined constructor for class WP_Http in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-includes/http.php on line 61

Warning: explode() expects parameter 2 to be string, array given in /var/www/monokultur.dk/public_html/wp-content/plugins/bannage.php on line 15
Monokultur » Shake it baby


Shake it baby

Diverse — Drokles on June 15, 2013 at 11:04 am

En antydning af multikultur har rystet eliten da det er kommet frem at en muslimsk censor vil ikke give hånd kvindelige studerende. Skidt værd med volden og gadeterroren i dagligdagen og den stadigt mere anmassende islamificering af samfundet, der er jo kun der de andre bor. Men lidt overraskende foretager Politiken foretager den rette sammenkædning i de billeder der ledsagede deres forside

skc3a6rmbillede-2013-06-15-kl-000239

Den muslimske censor,  der praktiserer sin kvindeforagtende religion er nemlig et og det samme,  som det tørklæde, her ved Asmaa,  venstrefløjen gladeligt promoverer som udtryk for mangfoldighed. Senest så vi deres fælles jublen over at det var lykkedes nogle hættemåger at presse Dansk Supermarked til at acceptere totalitære reklamer, som en del af de ansattes uniform. Og denne reklame for kvindeundertrykkelse er, som den demonstrative afstandtagen til venskabelige håndtryk med urene og mindreværdige en muslimsk pligt - ellers ville muslimer jo ikke føle sig diskrimineret af fælles regler. Og de føler virkeligt at de fælles regler er diskriminerede f.eks. i Frankrig ifølge Daily Mail

Violent clashes have broken out in a Paris suburb after police tried to arrest a Muslim woman for wearing a veil.

It came as two men today put a 21-year-old pregnant woman in hospital for covering her face with a veil on the same council estate.

In what is being viewed as a severe test of France’s burka ban, around 60 people attacked police on Wednesday night in Argenteuil, a commuter town to the north west of the capital.

Og også i Schweiz, hvor man ifølge en artikel fra Kristeligt Dagblad tillige ser kontrasten mellem meningseliten og folket

Schweiziske aviser er fulde af læserbreve, og adskillige borgere støtter tilsyneladende skolens ledelse og udtryk-k ker vrede over, at pigerne fortsat vil gå med hovedtørklæder.

Den schweiziske tvstation SRF har også fået utallige mails, og mange af dem har et så hadefuldt, racistisk og fornærmende indhold over for den somaliske familie, at SRF har besluttet ikke at lade folk kommentere sagen på stationens internetside.

En række kendte mennesker støtter derimod de somaliske piger. ” Der er tale om en afgørelse, som er uforholdsmæssig og katastrofal for integrationen,” siger for ek-k sempel Tilla Jacomet, der rådgiver flygtninge juridisk, til SRF.

Det samme mener den kristne organisation Det Evangeliske Hjælpeværk.

” Regler bør være forholdsmæssige og tage hensyn til mennesker. Hvis ikke det er tilfældet, er det reglerne, der er forkerte,” skriver organisationen i en pressemeddelelse.

Kendte og andre præster prædiker gutmenschlicheit overfor folkets protester over dispensering af fælles regler. Danske Gymnasieelevers Sammenslutning efterlyser på deres egen let politisk korrekte måde netop fælles regler frem for mangfoldighed ifølge Politiken

»Vi mener helt grundlæggende, at alle elever skal behandles lige – og det gælder både fra lærere og censorer – så vi finder det lidt mærkeligt, at man på denne måde skelner mellem forskellige elever«, siger Malene Nyborg Madsen, der understreger, at det er uden betydning om det er personernes køn, religion eller udseende, der ligger til grund for forskelsbehandlingen.

»Vores holdning i DGS er, at hvis man på den måde har et behov om at gøre forskel, ved for eksempel ikke at give hånd til kvinder, så vil vi hellere have, at man ikke gav hånd til nogen, så man undgår denne situation, hvor nogen kan føle sig ubehageligt tilpas ved eksamenssituationen«, siger elevformanden, der ikke har indtryk af, at der er mange censorer, der på den måde gør forskel på eleverne.

Eller også kan man foreslå at kvindelige studerende gerne må besvare en manglende hånd med fingeren. Men ellers svarer Danske Gymnasieelevers Sammenslutnings holdning til det schweiziske folkepartis SVP holdning, som den blev udtrykt af partiformand i St. Gallen Michael Götte: ”Det er meget svært at have to kulturkredse i én klasse, især når den fremmede kulturkreds er så iøjnefaldende, som det er tilfældet i denne sag“. Og loven taler også i samme retning ifølge juraprofessor Kirsten Ketscher fra Københavns Universitet, der siger: “Forskelsbehandling mellem kvinder og mænd, det er altså forbudt. Religion kan ikke tilsidesætte andres rettigheder“.

En anden og måske mere kompliceret måde at have fælles regler /behandle alle lige er at give alle mulighed for at udleve sin egen nedgroede overbevisning, som den ene af Politikens to skrivende satanister mener. Herbener vil nemlig gerne “have lov til at bestemme, hvem jeg giver hånd til, mænd, kvinder og dyr“. Så er det på plads og alle sat lige indtil det ligegyldige. Til Jyllands-Posten fremkommer Herbener i et mail-interview med påstanden “at det ikke har noget med kvindediskrimination at gøre” at en muslims censor for en offentlig institution ikke vil give hånd fordi

Sagen er nemlig, at der både er mange praktiserende mandlige og kvindelige muslimer, der ikke trykker hånd med en fra det modsatte køn. Kun hvis vedkommende tilhører den nærmeste familie. Andre muslimer er ligeglade med dette.

Det er svært at sige om Herbener mener at det ikke er diskrimination fordi nogle muslimer praktiserer det, eller fordi ikke alle muslimer praktserer det eller fordi at muslimekse kvinder heller ikke trykker mænd i hånden (hvilket jo er logisk når mænd ikke må give kvinder hånden). Men det står fast at  Herbener sværmer for at alle frø af ugræs, der er føget over hegnet skal udleve deres kultur på bekostning af danske studerende der gerne vil praktisere deres egen kultur med at give hånd uanset køn i deres eget hjemland

Hvordan ville danskere i øvrigt reagere, hvis de skulle begå sig hos f.eks. masaierne i Kenya og Tanzania? De spytter traditionelt på hinanden, når de hilser. Skulle danskere ikke have lov til at sige nej til det?”

Skik følge, Herbener, skik følge! Det er i øvrigt ikke rigtigt at negrene går og snotter på hinanden, som Herbener vil have sine læsere til at tro. Men det ville da være spændende at høre Herbeners reaktion på at en masai blev stukket ihjel af en krænket muslim for at have besvaret en kulturelt og religiøst betinget manglende håndsfremstrækning med en tilsvarende imødekommende grønhakker. Personligt vil jeg mere end gerne sig farvel til muslimerne, som man åbenbart siger farvel i Tyskland

Men Herbener er ikke den eneste, der har fået den tanke at udleve sin religion udi idiotien skriver Kristeligt Dagblad

En østrigsk mand har netop med henvisning til religionsfriheden vundet retten til at bære pasta-si som hovedbeklædning på sit kørekort.

Som medlem af “Det Flyvende Spaghetti-monsters Kirke” bør man bære en spaghetti-si som religiøs hovedbeklædning. Det hævder den østrigske Niko Alm, som efter tre års kamp mod myndighederne nu har fået lov til at bære en sådan si på hovedet på sit kørekort. Det skriver GMA News på deres hjemmeside.

Det østrigske politi er dog ikke enig i den fortolkning “Tilladelsen blev ikke givet af religiøse årsager. Det eneste kriterium for fotografier på kørekort er, at man skal kunne se hele ansigtet”. Men det er tanken der tæller.

1 Kommentar »

 1. Godt skrevet

  Specielt denne helt naturlige konstatering: “…danske studerende der gerne vil praktisere deres egen kultur med at give hånd uanset køn i deres eget hjemland.” Endnu et eksempel på dansk kultur og danske værdier, som forsøges fjernet til fordel for muslimske værdier.

  Og med det offentlige og de progressive intellektuelle til at bane vejen, da det burde være en nem opgave at islamisere eksamenssituationen, da modstanderen på papiret bare er nogle unge kvindelige studerende under pres uden forventet overskud til at forsvare deres danske værdier. Men noget gik galt.

  Spørgsmålet er, hvorfor er det først nu, den debat dukker om, når problemet har stået på i årevis?

  Specielt interessant er at følge, hvordan to offergrupper her støder sammen over et håndtryk. Kvinfos Elisabeth Møller Jensen har klart strakt våben og meldt ud, at muslimer er højere i offer-hierarkiet end kvinder, men det er andre kvinder ikke enige i.

  Så er der varianten med, at censor undlader at diskriminere ved ikke at give hånd til nogen. Det er jo en lidt smartere måde at islamisere på. Så bør alle censorer pr diktat rette ind af hensyn til både ligestilling og muslimer, og man undgår beskyldningen om diskrimination. Samtidigt opnås målet med at få smidt en naturlig dansk værdi ud.

  Men den bedst variant er den Klaus Kjøller plæderer for i Berlingske med at indføre den procedure inden eksamen, at de unge kvinder erklærer, at de hverken vil have sex med eller giftes med censor.

  Comment by traveler — June 16, 2013 @ 12:13 pm

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Kommentér indlægget...

Monokultur kører på WordPress