Monokultur bringer en rettelse

Pressen, islam — Drokles on April 13, 2008 at 11:45 pm

I posteringen “Islam i sin reneste form IV” viderebragte jeg nyheden om et bombeattentat mod en moske i Iran. I artiklen fremgik det, at, der kunne være tale om en konflikt mellem sunnimuslimer og shiamuslimer. Men det ser ud til, at, der ikke ligger en forbrydelse bag ifølge Kristeligt Dagblad.

 En voldsom eksplosion i en næsten fyldt moské i byen Shiraz i det sydlige Iran lørdag kostede mindst 11 mennesker livet og sårede næsten 200. Men eksplosionen var en ulykke og ikke et angreb. Det oplyser iranske myndigheder søndag.

Iranske medier rapporterede tidligere, at en bombe var årsag til eksplosionen, men den lokale politichef, Ali Moayedi, siger søndag, at en eksplosion i et ammunitionslager i moskéen er den sandsynlige årsag.

Våbenhus?

3 Kommentarer »

 1. Aha, nu forstår jeg det bedre!!!!!

  Det jo logik for burhøns, at Fredens religion har et ammunitionslager!! det vel det samme som kirkernes våbenhus!
  Moske vi skulle få kigget vores kirker efter, så vi undgår en sådan ulykke!
  For vi er jo ikke spor bedre end Fredens religion, vel? er det ikke det de lalleglade påstår?

  Comment by li — April 14, 2008 @ 9:40 am
 2. http://youtube.com/watch?v=xOrgLj9lOwk

  The holy hand grenade. Det kan ikke være andet.

  Comment by Mikael — April 14, 2008 @ 8:19 pm
 3. Så den også og undrede mig såre over vinklingen af historien…..

  Lad os bare forestille os at det var et våbenlager i en kirke og at det ved et uheld gik i luften…. Så havde overskriften startet med ordene : “Militante kristne ekstremister….”

  Comment by lmnord — April 15, 2008 @ 9:37 pm

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Kommentér indlægget...

Monokultur kører på WordPress