Vi vil vores egne

Demografi, Indvandring, Multikultur, Uddannelse, islam, venstrefløjen — Drokles on March 26, 2014 at 1:06 pm

Vores indiske integrationsminister Manu Sareen er glad for Basim, som han ser som en rollemodel. “Det er vigtigt, at have nogen at se op til, der ligner dig selv, siger Manu Sareen.” og sætter ufrivilligt fingeren på, hvorfor et multietnisk samfund ikke kan være et fællesskab. Om man vil det eller ej så søger krage mage og i Ekstra Bladet kan man da også læse den naturlige konsekvens, som konster mia. hvert år at forsinke bare lidt.

Den sidste etnisk danske elev er stoppet på Tovshøjskolen i Gellerup ved Aarhus, der nu er den eneste danske folkeskole med udelukkende to-sprogede elever, godt 300 i alt.

- Vi er en ren to-sproget skole. Nogle af vores elever kommer fra familier med sociale udfordringer. Til trods for dette har vi også elever, der kommer ud af skolen med gode resultater, forklarer skoleleder Aase Nielsen til metroxpress.

For et par år siden blev Tovshøjskolen kåret til Danmarks dårligste folkeskole. En undersøgelse, skolen ikke finder fair.

Segregeringen maler ufortrødent.

0 Kommentarer »

Ingen kommentarer endnu.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Kommentér indlægget...

Monokultur kører på WordPress